Bali utazás alatt
Bali szórakozás, kikapcsolódás
Balin kétség kívül a legnépszerűbb kikapcsolódási lehetőség a strandolás a fehér homokos, smaragdzöld színű tenger partján a pálmafák alatt. Kután kívül, mely a legnépszerűbb partszakasz, a szigeten számos olyan hely is van, ahol kevesebb a turista és kevésbé lakott, ami talán még élvezetesebbé teszi a pihenést. Elég kibérelni egy nyugágyat, esetleg elmenni egy masszázsra, majd egy sör vagy frissítő üdítő kíséretében visszatérve a nyugágyhoz megtapasztalni a teljes kikapcsolódás élményét.
Bali azok számára is tartogat meglepetéseket, akik kedvelik a kalandokat. Kuta Beach-en és Bukit közelében nagyon jó szörflehetőségek várják a lelkes sportolókat, ahol a kezdő szörfösöket még szakképzett oktatók is segítik.
Ha kultúrszomjunk van, akkor mindenképp vessük bele magunk Bali hagyományaiba és fesztiváljaiba. Nagyon sok olyan rendezvényt szerveznek, ahol művészeti értékekkel ismerkedhetünk meg, valamint ízelítőt kaphatunk a balinéz zenéből és táncból is. Különleges élmény a sárkányeregető napokon való részvétel, vagy épp a kézműves kiállítások látogatása. A modern művészetektől a tradíciókig mindent felfedezhetünk a sziget értékei között. Természetesen nincs igazi balinéz fesztivál finom ételek és italok nélkül.
Balin jó néhány sportolási lehetőségünk van ha aktívan szeretnénk pihenni. Látogassuk meg a Handara Kosaido Country Club-ot, mely az egyik leghíresebb hely a golfosok között. Ezen kívül elmehetünk teniszezni, fallabdázni (kül- és beltéren egyaránt), de akkor is rengeteg lehetőségünk akad ha fitneszterembe vágyunk.
Az extrém sportok kedvelői sem maradnak program nélkül, hiszen a mesés tengerpart mentén élhetik át az ejtőernyőzés élményét, vagy akár bungy jumping-olhatnak is. A távolabb fekvő természeti területek bejárására pedig nincs is jobb alkalom, mint egy félnapos lovastúra.
Bali a vízi sportokban is széles kínálattal büszkélkedhet. A fehér vízi rafting egy kihagyhatatlan élmény, amikor egy csónakban sodródnak a vállalkozók a csendes vizek felől a habzó szorosok és vulkanikus kövek között, miközben csodálatos tájak és falvak mellett haladnak el.
Természetesen egy szigeten búvárkodásra is van lehetőség, nincs ez másképp Balin sem. A sokszínű halaktól a cápákig a védett korallokon át mindent megnézhetünk, ami a vízfelszín alatt rejtőzik.
A sportolás egy nyugodtabb formáját, a horgászatot is választhatjuk, amit megtehetünk egy kisebb hajóról (kb. 40 US$ / óra), de bérelhetünk akár jachtot is (kb. 500 US$ / óra).
Spa és szépségkezelések, valamint wellness szolgáltatások is nagy számban elérhetőek a szigeten. Mindenki talál a pénztárcájának és igényének megfelelő helyet, ahol átélheti a kikapcsolódás és a relaxáció teljes élményét. A leghíresebb wellnessközpontok a következők: Legian, Nusa Dua Beach Resort, Kirana.
Az éjszakai élet központja Kuta környéke, ahol a karaoke bárok, diszkók, pub-ok és éttermek sokasága várja az éjszaka is aktív turistákat. Rendszeresek a félhold és telihold partik, amikor napnyugta után felébrednek az szabadtéri klubok és szórakozóhelyek.
Bali pénzfelvétel
Bali pénzfelvétel terén megfelel az Európában megszokottnak. A legismertebb hitelkártyákat (Visa, MasterCard) elfogadják a hotelekben, nagyobb éttermekben, bevásárló központokban, utazási irodákban és sok kereskedelmi helyen, beleértve a galériákat és kézműves boltokat is. Balin sok ATM található, főleg a bevásárló központok környékén és a turisták által kedvelt helyek közelében. Néhány ATM nagyon alacsony (400000 rúpiás = 44 USD) limittel működik. Ilyenkor nem kell kétségbeesni, csak kivesszük a kiadott pénzt, majd újból megismételhetjük a műveletet, amíg el nem érünk a kívánt összeghez, vagy el nem érjük a saját bankunk által beállított limitet.
Bali pénzváltás
Bali pénzváltás terén is megfelel az Európában megszokottnak. A külföldi valutákat szinte minden bankban át lehet váltani a helyi rúpiára, amik reggel 8 és délután 3 óra között tartanak nyitva hétfőtől péntekig, de szombaton csak délelőtt 11 óráig fogadják az ügyfeleket. Pénzváltásra a reptereken is lehetőségünk van, de a hotelekben és az utcákon található hivatalos pénzváltóknál is megtehetjük ezt. A valutaárfolyamokat minden nap az újságban is közlik. A legnagyobb valutaváltók a hét minden napján nyitva vannak egészen este 10-ig.
Bali kommunikáció: mobil, telefon, internet
Balin a kommunikáció eszközei jól működnek. A szigeten hat internet szolgáltatót is találunk, akiknél szerződéskötéssel csatlakozhatunk a világhálóra anélkül, hogy internet kávézóba kellene mennünk. A mobiltelefonok általában jól működnek, mivel az ottani szolgáltatók roaming szerződésben állnak a legnagyobb nemzetközi társaságokkal. Ennek ellenére javasolt, hogy utazás előtt érdeklődjünk saját szolgáltatónknál a lehetőségekről.
Indonézia előhívószáma +62. Ha az országból szeretnénk hazatelefonálni, akkor a 001-es vagy 007-es számjegyekkel kell kezdeni a számok beírását.
Vásárlás Bali üzleteiben
Balin a nagyobb városokban mindenhol találunk szupermarketeket, ahol az árak pontosan meg vannak adva, és gyakran olcsóbbak, mint az utcai árusok által kínált cikkek. Kisebb boltokban és piaci árusoknál az áruk előtt nincsenek árjelző cédulák, ezzel is utalva arra, hogy az ár megegyezés kérdése, vagyis a vásárló nyugodtan, sőt kötelezően alkudozhat.
A legtöbb szuvenír ajándék elérhető, és az eladók azt várják, hogy az adott termék áráról alkudozás útján sikerüljön megegyezni, amely mindkét fél számára elfogadható eredménnyel zárul. A végső ár sok mindentől függ, de turistáknál próbálják elérni a magasabb árat, hiszen valószínűleg magasabb a fizetőképessége, mint egy helyi vásárlónak, ami nem is csoda, ha belegondolunk, hogy egy indonéz hetente kevesebb, mint 25$-t keres.
A nagyobb bevásárlóközpontok a hét minden napján nyitvatartanak általában reggel 9 és este 9 óra között. A kisebb boltok esetében a zárás valamikor 1 és 5 óra között változik.
Bali orvosi ellátás
Bali orvosi ellátás szempontjából elég gyenge. Az indonéz szigetek számos egészségügyi problémával küzdenek, valószínűleg a rossz egészségügyi helyzetből és gyenge orvosi ellátásból eredően. Számos járvány és vírus van jelen, de ezek egy részétől Bali frekventált üdülőhelyei mentesek. A rossz körülmények ellenére az orvosi ellátás nagyon drága, ezért érdemes az utazás előtt biztosítást kötni.
Négy fő kórház van Balin: Denpasar Általános Kórház (RSUP Sanglah), Kasih Ibu Kórház, Rumah Sakit Wongaya és Sakit Dharma Husada. Továbbá hat klinika áll még a betegek rendelkezésére: Bali International Medical Center (BIMC), International SOS Clinic Bali, Bali Nusa Dua Emergency Clinic, Kuta Clinic, Ubud Clinic, Dental Clinic.
Néhány jó tanács, hogy mik a teendők, ha orvosi ellátásra szorulunk:
» Utazás előtt vegyük igénybe a teljes körű utasbiztosítást
» Kisebb balesetek esetére mindig tartsunk magunknál egy elsősegélydobozt
» Súlyosabb esetekben, ha lehetőség van, repüljünk Singapore-ba.
» Gondoskodjunk arról is, hogy mindennap kapjunk friss élelmet és palackozott vizet, mert ez sem mindig része az ellátásnak.
» Végül fogadjuk el, hogy a viszonyok nem olyanok, mint itthon, és a helyi orvosok ill. nővérek mindig azon vannak, hogy a betegeket a lehetőségek szerint a legjobban ellássák, habár olykor ez a technikai és a felszerelésbeli problémák miatt nem mindig sikerül.
Hasznos tanácsok Bali utazás alatt
A Bali utazás alatt elkerülhetjük a kellemetlenségeket, ha ezeket a hasznos tanácsokat betartjuk:
» Ne igyunk csapvizet! A csapvíz fogyasztásra nem alkalmas, előtte fel kell forralni, és megtisztítani, ezért akárhová megyünk, mindig vigyünk magunkkal palackozott vizet. Még fogmosáskor is palackozott vizet használjunk az öblögetéshez!
» Ha lehet naponta háromszor együnk meleg ételt, lehetőleg nagyobb éttermekben és vendéglőkben. Az útmenti árusok kínálata nem felel meg az európai normáknak, ezért lehetőség szerint ne vásároljunk tőlük.
» Kerüljük a nyers zöldségek, saláták fogyasztását, mivel azokat gyakran a csapvízben mossák meg. Ne együnk olyan ételekből, amiket hűtetlen helyeken tárolnak, valamint nyers tojásból, halból és húsokból sem.
» Sokan azért küzdenek a nyaralás alatt hasmenéssel, mert elfelejtenek kezet mosni étkezés előtt, ezért amilyen gyakran lehet mossunk kezet, de főleg étkezés előtt minden alkalommal.
» Mérsékelt mennyiségben fogyasszunk alkoholt!
» Törekedjünk a szúnyogcsípések elkerülésére, mert a vérszívók különböző vírusokat is terjeszthetnek. Megelőzésképpen hordjunk hosszú nadrágokat és hosszú ujjú pólókat, hogy csökkentsük magunkon a "csíphető felületet", ami főleg napnyugta után fontos. Hatásos lehet a rovarriasztó szerek használata, és ne menjünk állóvizek környékére, ahol a legtöbb szúnyog található.
» Fontos az erős napsütés elleni védelem is, ezért hordjunk kalapot, napszemüveget, és ne felejtsük el bőrünket naptejjel bekenni. Elővigyázatosság nélkül az erős napsütéstől hamar leéghetünk.
» Lehetőleg tartsunk magunknál egy kis elsősegély készletet a legalapvetőbb készítményekből, mint például fájdalom- és lázcsillapító, sebtapasz, fertőtlenítő szer.
» A szerencsejáték tiltott Indonéziában, így Balin is.
» Illetlenségnek számít bal kézzel átvenni valamit egy másik személytől.
» A lakosság körében elterjedt a muszlin vallás is, ezért tartsuk tiszteletben az alapvető szabályokat. Kerüljük a feltűnő alkoholfogyasztást és dohányzást, a hölgyek pedig lehetőleg a vállukat és a lábukat is elfedő ruhákat hordjanak, főleg a valláshoz kapcsolódó területeken, épületekben.
Borravalós szokások Balin
Nagyobb hotelekben a számlához a végösszeg 10%-t automatikusan hozzáadják, de ahol nem, ott a jó szolgáltatásokért cserébe 5-10% közötti borravalót a szokásos adni. A reptereken és a hotelekben a hordároknak 2000 rúpiát szokás adni csomagonként.
|